Jiráskův Hronov

Byla to moje vysněná postava

8. 8. 2013, 22:55


Rozhovor s představitelem Ondráše Michalem Novákem

Jaké to je hrát roli typu o ndráše?
Na tuto roli jsem se velmi těšil. Byla to moje vysněná postava. Dost dlouho jsme o hře Neprebudený diskutovali v divadle. Asi dva roky jsem přemlouval spoluherce a principála, abychom ji nastudovali. Potřebovali jsme však najít určitý klíč a principál Divadla Commedia Poprad Vlado Benko jej nakonec objevil. Klíčem se staly husy. A důležité byly i paravány, které člověk může jakkoliv změnit a tím pádem vytvářet nový, pro divadelního diváka absolutně čitelný prostor. Každý hned pozná, zda se jedná o louku, pokoj nebo třeba maštal. Když se tento systém podařilo vymyslet, získal jsem najednou pocit, jako kdyby ta hra už byla někdy napsaná a my ji jenom dostali.

Předloha měla pouze literární tvar...
Důležitý byl pochopitelně scénář. Předlohou bylo dílo Martina Kukučína Neprebudený a Vlado Benko napsal fantasticky čistý scénář, který se úžasně hraje.

Setkáváte se pravidelně s tím, že diváci ještě po děkovačce pláčou, jako tady v Hronově?
Ano. O tom ta hra přece je. Když se stane, že náš příběh někoho dojme a diváci si Ondráška během představení oblíbí, je jim pochopitelně líto, že tak čistý člověk byl tak škaredě oklamaný.

Na Hronově celkem pravidelně slavíte se svými představeními úspěchy.
Musím říci, že jsme již na Hronově byli a já osobně jsem tu po čtvrté. Vždy se nám zde hraje úžasně. Hráli jsme zde Zelňačku, Málku a třeba Pastýře. Je úžasné, že Hronov funguje a jak funguje již osmdesát tři let. Je fantastické stát na pódiu před lidmi v hledišti, kteří divadlo milují a rozumějí mu. Je to úžasné a my prostě milujeme Hronov. Skvěle se tu hraje.

Honza Švácha