Jiráskův Hronov

Chtěli jsme zkonkrétnit průměrnost

8. 8. 2013, 22:50


Rozhovor s režisérem souboru Jaroslavem Kodešem

Pokaždé, když jste na Hronově k vidění, přivezete představení s velkým příběhem. Co vás na nich táhne?
Nějak nás víc oslovují. Rádobydivadlo je tím od svého začátku pověstné, že si vybíralo silné příběhy, dramatické postavy, konflikty. Na komedie nejsme.

Vůbec vás neláká zkusit komedii?
Pokud vím, kdysi v historii Valeš jakousi komedii zkoušel, vlastně i před dvěma lety tu byl s komedií. Vzpomínám si dokonce, že se mu tehdy soubor vzbouřil, že nic takového nechce hrát. Že chce hrát Faidry, Ibseny, Bergmany.

Co vnímáte jako největší úskalí „velkých her“?
Rozhodně to vyžaduje herecky zkušený soubor. Dramatickou postavu bez dobře herecky vybaveného herce nepostavíte. Neschováte se za nějakou karikaturu, šaržičku.

Není pak problém přibírat do souboru novou krev?
Před několika lety jsme tu třeba hráli Equua, kde Vítek hrál poprvé (Amadeus, pozn. red.), a vidíš to. Rozhodně má talent a nějak se mu to zalíbilo, přizpůsobil se duchu souboru a funguje to. Petra (Constance) se poprvé také objevila v Equuovi a pak postupně dostávala příležitosti. Rádobydivadlo hraje šedesát repríz ročně, takže příležitostí získat praxi je dost.

Jako zástupce velké činohry, jak se díváte na přítomnost jiných žánrů na JH?
Vůbec nejsem proti jejich přítomnosti, naopak, vždy je to obohacení. Pravda, když – teď to přeženu – tvořila osmdesát procent programu představení základních uměleckých škol, neuspokojilo mě to. To jsem pak zklamán a toužím po tom, vidět něco náročnějšího. Nechci ale vůbec shazovat práci, kterou dělají učitelky v ZUŠ, jen toho na mě bylo moc.

Jaké je hlavní téma a madea ve vaší inscenaci?
Nejsilnějším tématem je průměrnost. Hledali jsme, jak bychom tu průměrnost ještě více zkonkrétnili. Aby nebyla jen v postavě Salieriho, ale aby se objevovala i u ostatních figur. Také jsme si říkali, že když je někdo horším skladatelem, ještě to neznamená, že je průměrný. Průměrnost je v činech. Tam se člověk obecně projevuje jako průměrný.

Petra Jirásková