Jiráskův Hronov

Při improvizaci si nemůžeš dělat, co chceš

7. 8. 2013, 18:35


Tak už to chodí, že se jednou za dlouhý čas narodí osobnost, před níž se klaní nejedna divadelní přehlídka. Ženy jej milují, muži chtějí být jako on. Mistr improvizace, svádění, psaného i mluveného slova. Éterická, smyslná, všemi milovaná bytost - Láďa Karda.

Sešli jsme se k rozhovoru v hospodě Bašta, kterou můžete najít na kraji náměstí. Usedli jsme, objednali pití a Láďa začal tím, že řekl servírce: „Odpusťte, ale vy máte tak krásné oči.“ No kdo by Láďu neměl rád...

Říká se, že jsi dokázal jako první dělat divadlo bez diváka. Taky se říká, že jsi přechytračil dokonce i samotného profesora Císaře. Je to pravda?
/smích/ Tak to divadlo bez diváka je pravda, protože když jsem byl malý, tak jsem si hrál a hrál jsem pro nikoho a když jsem si to zpětně analyzoval, musel jsem uznat, že to divadlo bylo. Ježiš já nevím, jestli na to mám odpovídat, to je vážně divný.

Zkus tedy říct něco o sobě, protože ten, kdo tě nezná, o hodně přichází.
Já nechci... hele nechceš tam udělat takový ten sloupek a do něj napsat Láďa Karda je bla bla bla...?

Dobře.
Tak Láďa Karda /smích/ je improvizátor, improvizační trenér a lektor. Je také polovinou divadelního dua Toť, se kterým dělá autorské hry. Hraje na baskytaru v kapele Cílená nejistota. Má rád ananasový džus.

Mluvil jsi o improvizaci. Říká se, že improligu jsi založil sám. Je to pravda?
Tak to samozřejmě není pravda. Zakladatelem je Míša Puchalková, která to přivezla z Francie před dvanácti lety. A zájem postupem času vzrůstá. Na začátku se improvizaci věnovalo 10 lidí a teď už je to tak 400.

Pro někoho, kdo improvizaci vidí poprvé, to může vypadat jako chaos. Jsou předem sehrané týmy a skutečná pravidla?
Lidi na semináři Jany Machalíkové můžou vidět, že Improvizace se dá naučit různými cvičeními. Takže ty profesionální týmy se scházejí tak jednou týdně. Někdo si řekne, je to improvizace, takže si tam můžou dělat, co se jim zachce, ale tak to není. Máme spoustu pravidel, která musíme dodržovat. Umožnují ti improvizovat i s někým, koho vidíš poprvé v životě. To se stalo například při sobotním zápase.

Pokud bych se chtěl stát součástí i mproligy, co musím udělat?
Na stránkách www.improliga.cz je přehled týmů a kontakty na tre - néry, takže není nic jednoduššího, než nějakého z nich kontaktovat.

Dá se vůbec improliga vyhrát?
Před šesti sedmi lety tady byl pokus vytvořit bodový systém, který funguje například v zahraničí, ale zamítli jsme to z toho důvodu, že chceme zachovat rodinější a přátelštější atmosféru těch zápasů.

Když balíš holky, improvizuješ, nebo to máš dopředu sepsané?
Já ještě než odpovím na otázku, tak musím říct, že jsem si nechal narůst vousy, protože doufám, že ta obliba alespoň trošičku klesne. A rozhodně improvizuju. Ale když jde o něco vážného, tak najednou všechny improvizační schopnosti jdou do háje. Žádné věty předem připravené nemám. Ty nikdy nemohou plně vystihnout potřebu té určité situace. Nevychází to od srdce a o tom to přeci má být.

Myslíš si, že Jiráskův Hronov je klišé?
Samozřejmě. Hronovu bych v improvizaci písknul klišé faul.

Servírka nám přinesla oběd. Láďa jí upřeně hleděl do očí a jemně se usmál. Ona mu usměv vrátila a odešla. „Ta má ale krásný oči, viď?“ řekl Láďa. No kdo by Láďu neměl rád?

Vít Malota

franck muller replica watches

Baume & Mercier Replica Watch

Panerai Replica Watches