Jiráskův Hronov

L. Smoljak: Hymna aneb Urfidlovačka

5. 8. 2013, 15:15


Pokud vám byl sbor při včerejším představení inscenace Hymna aneb Urfidlovačka v podání DS Žďár povědomý, nemýlíte se, je to ten sbor, kte - rý na slavnostním zahájení zazpíval státní hymny. Nejen o Hymně jsme hovořili s režisérem Martinem Blažíčkem.

Už jste viděl Hymnu v podání studia Láďa?
Ještě na přehlídce ve Volyni jste říkal, že zatím ne. Ještě jsem si nedodal odvahy. Chystám se ji vidět, ale bavil jsem se s bývalou kolegyní z divadla, když jsme o naší inscenaci debatovali v Českém rozhlasu, a dohodli jsme se, že po derniéře.

Kdyby to bylo možné a l adislav s mol - jak viděl vaši inscenaci, co by podle vás říkal?
Já doufám, že by se mu to líbilo a že by to splnilo jeho očekávání. Osobně jsem ho nepoznal, ale znám jeho názory, tak myslím, že by se mu to líbilo a že jsme splnili jeho přání, aby to herci moc ne - hráli, že to text uhraje sám.

Bylo těžké ve vašem souboru prosadit tuto hru s tak jednoznačnou a obecné známou „cimrmanovskou“ poetikou?
Úplně těžké to nebylo, už předem jsem měl jasnou představu, kdo bude koho hrát. Ty jsem oslovil a zbytek souboru vyzval, aby se zapojil do pěveckého sbo - ru. Všichni oslovení to přijali.

Pro váš soubor je letošní účinkování na JH premiérou?
Ano. A je to pro nás veliká čest podívat se sem z druhé strany. Členové spolku sem jezdili do hlediště, ale to není ono. Já osobně jsem zde úplně poprvé a mu - sím říct, že jsem velmi nadšený.

A co jste viděl za jiná představení?
V sobotu jsem stihnul Dokonalou svatbu a moc se mi líbila.

Už se vám hlavou honí další divadelní plány?
Ano, začínáme zkoušet pohádku Za - čarovaný vůl. Já to vždy spletu a říkám Zamilovaný vůl, asi nějaká má osobní reminiscence. A s velkou pravděpodob - ností budeme zkoušet autorskou hru jednoho našeho člena.

Martin Rumler