Jiráskův Hronov

Jak se lišíme od zvířat - Rozhovor s Annou Benhákovou ze Studia Magdaléna

6. 8. 2013, 15:10


V čem je pro vás ta nadhodnota pohybu nad mluveným divadlem?

Asi je nám to bližší. Když to mám tělem, tak to ve mně vyvolává emoce. Já třeba obdivuju lidi, kteří dokáží hodně mluvit. Neumím říct, jestli bych si třeba nevybrala činohru, kdybych uměla dobře mluvit. Ale teď je mi bližší tanec a cítím v něm tu emoci a proto mě těší, jak to ve mně proudí. Je to prostě síla.

Když tancujete, cítíte tam nějaký dialog mezi sebou, nebo s publikem?

Mezi sebou určitě a snažíme se i s publikem. Hodně záleží na divácích, protože někdy přijedeme někam, kde ti diváci nikdy nic takového neviděli, nejsou na to připravení a uzavřou se. Potom třeba žádný dialog ani není. Někdy to naopak jde a samo se to vybuduje. Třeba tady v Hronově je to úžasný, protože ti divadelníci jsou k tomu neuvěřitelně přístupní. Je to nádhera.

Co si budeme nalhávat, plno lidí si z tvého sólového tance hlavně odneslo, že jsi byla na jevišti nahá. Takže snad nebude vadit, když ti budu klást otázky přímo na tělo.

No klidně. Ale doufám teda, že to zaujalo nejenom proto.

Proč ses rozhodla vystupovat nahá?

To má svojí historii. Axis Mundi bylo totiž moje maturitní představení. Měla jsem takový kostým, který mi na generálce spadl před ředitelem a celým učitelským sborem. A teď jsem si říkala: „Ježišmarja, mám to dotancovat, jestli to nedotancuju, tak mi řeknou, že jsem neprofesionální.“ Tak jsem to tedy nahatá dotancovala. A pak jsme se bavili, že by to možná bylo dobrý. Byla jsem tomu otevřená, protože už dřív tu ta myšlenka byla. Ale zároveň jsem si říkala: „Co by řekla maminka?“ Takže jsem ráda, jak to nakonec dopadlo. Vůbec jsem nechtěla, aby to byl nějaký striptýz, exhibice nebo předváděčka toho, co na mě narostlo. Tak jsem to fakt nemyslela, vylezlo to čistě z té choreografie.

Máš už za sebou nějakou sólovou choreografii?

Vyloženě ne. Měla jsem dva duety, jeden se jmenoval Obrazy, s ním jsem jela do Maďarska a tak různě. A potom ještě jedno před tím – to bylo takový „tanyny“... Byl to hezký začátek, ale asi bych se tím neprezentovala.

A o čem tedy tohle představení tancuješ?

Axis Mundi znamená latinsky „osa světa“. Na začátku jsem měla před očima takovou vizuální inspiraci – strom. Obdivuju sekvoje – vždy zelené. Obrovský, nádherný strom a z toho to vzešlo. Ale hodně se to proměnilo, na začátku to měla být skupinovka osmi lidí; to se nepovedlo. Každopádně, v rychlosti – je to otázka vývoje ze zvířete do člověka. A v jaké fázi jsme my, jak se od zvířete lišíme; jestli se máme lišit. Tahle choreografie je pro mě odpověď.

Jan Mrázek