Jiráskův Hronov

Hrajeme to, co obveselí diváka - rohovor s režisérem Václavem Bendou

5. 8. 2013, 8:30


Jak jste objevili hru Dokonalá svatba?
Dal nám na ní tip dnes již zesnulý velký brněnský divadelník pan Vašek Miler. Poslal mi tehdy hru a řekl mi, že to hraje divadlo Brno. Díval jsem se na scénář a abych řekl pravdu, až tak moc mě to nezaujalo. Nesedělo mi to. Takže jsem to nevzal. A za rok přišel můj syn a tvrdil, že má perfektní hru, která se jmenuje Dokonalá svatba. Vysvětlil jsem mu, že mám scénář i videozáznam a že už jsem se na to díval. Řekl jsem, že se mi to nelíbí, protože je to moc fraškovité. Udělali jsme rozbor a on mi vysvětlil, co všechno vyhodíme, aby to bylo reálné a bylo možné to hrát. Já pak musel přemluvit zbytek souboru a především druhého hlavního herce Lukáše Vlčka, který do této hry také neměl příliš mnoho chuti. A dopadlo to tak, jak to dopadlo. Pak už všechno mělo spád.

Váš soubor se soustřeďuje na konverzační komedie, nebo máte na repertoáru i jiný typ divadla?
Snažíme se hrát to, co obveselí diváka. Jednou za dva, tři roky si však řekneme, že se odměníme. Když hrajete stále konverzačky a srandy, roste v hercích touha zahrát si charakterní roli. Je však jasné, že na charakterní role a kvalitní text nedostaneme tolik diváků. A my se snažíme především hrát pro diváka tak, aby se pobavil, odreagoval a zasmál. Pak nám přijde na představení třeba i víckrát. Stává se pak, že někteří diváci přijdou i pětkrát. Dnes jsme hráli 39. reprízu, je tedy jasné, že jsme měli kde a pro koho hrát.

Co plánujete dál?
S představením Rodina je základ státu jsme se opět dostali na přehlídku ve Vysokém nad Jizerou. Tam budeme hrát v říjnu a uvidíme, jestli to bude natolik vděčné a tak dobře udělané jako dnešní představení. Třeba bude v příštím roce stejný úspěch jako letos, kdy jsme se dostali až do Hronova. Na některé odborníky, kteří naše nové představení viděli, zapůsobila lépe Svatba a někteří zase říkají, že se víc pobaví při Rodině. Uvidíme.

Honza Švácha