Jiráskův Hronov

Problémy s penězi jsou po loňských diskuzích vyřešeny

3. 8. 2013, 11:35


Co je v letošním roce na hronovském festivalu jinak než loni?
Sama za sebe musím říct, že jsem se v průběhu celého roku společně s Marcelou Kollertovou snažila „dohlížet“, jaká představení na přehlídku přijedou, z čeho se bude skládat program. Záleželo na tom po některých negativních reakcích na skladbu programu v loňském roce. Doufám, že v této problematice jsme se letos posunuli poněkud dál. To pochopitelně zjistíme až za deset dnů festivalu. Samozřejmě však chceme, aby se žádné zásadní vykolejení nekonalo.

Počítáte se sledováním představení i v příštím roce?
Já i Marcela jsme si řekly, že v tom pokračovat budeme. Pochopitelně nás to eminentně zajímá, takže určitě ano.

V současné době to chápu. Co se ale stane, když v příštím volebním období nebudete zvolena a na vaše místo usedne někdo, kdo o divadle nemá ani potuchy a preferuje spíše sport?
Rozhodování není nikdy o jednom člověku. Je to o jedenadvaceti zastupitelích. Ale připouštím, že osoba starosty je poměrně silnou váhou. Řekněme si upřímně – když chce starosta něco prosadit, musí být někdy velmi trpělivý, ale nakonec si najde zásadní argumenty, kterými kolegy přesvědčí. Má nejvíc relevantních informací. Ale zpět k vaší otázce. Nebála bych se toho. Takovou tradici, jakou má hronovský festival, má málokdo. V každé větší vesnici se snaží, aby se tam něco dělo, a tady už to je. To by musel přijít blázen, který by neměl všech pět pohromadě.

Já si pochopitelně také nedokážu představit kulturní mapu České republiky bez hronovského festivalu. Má otázka však spíš směřovala k tomu, že se může stát, že v mezním případě nad výběrem představení bude bdít starosta hokejista. Jednoduše si totiž řekne, že starostka vybírala představení a teď je na řadě on.
Rozumím tomu. Přímý výběr však běžel téměř stejně jako v minulých letech. Jsou zde poroty, přehlídky, je zde programová rada, kde máme pouze jeden hlas. Nedá se tedy říci, že Nedvědová si jezdí po přehlídkách a diktuje si, které představení bude na Hronově a které ne. Vlastně jsme si jenom udělali obrázek, co skutečně se za celý rok urodilo. Do letošního roku jsme to měli pouze z doslechu. Teď jsem to viděla v přímém přenosu a uměla si udělat obrázek. I pro našeho partnera NIPOS – Artama, to bylo něco nového. Zjistili, že náš zájem je větší, že se ve věci chceme také nějak angažovat. Museli jsme si o tom pochopitelně promluvit a nastavit si nějaká pravidla. Určitě to není tak, že se na Hronově hraje to, co chci já nebo Marcela Kollertová. Vybíráme hry společně s naším partnerem, ale jsme daleko aktivnější, než jsme bývali.

A další změny?
Období prázdnin je obecně jediný čas, který můžeme využít k tomu, abychom opravili věci ve školách. Mírně řečeno jsme to letos poněkud přehnali. Dá se říci, že nemáme školní budovu, ve které by se nepracovalo. Jsou to však zároveň místa, která jsou zapotřebí pro seminaristy. Když jsem paní ředitelce Kollertové vyjmenovala, kde všude se bude v létě pracovat, začala trochu šílet. Seminaristé z tohoto důvodu budou mít tedy zázemí i ve škole ve Zbečníku. Shodou okolností se přestavuje i zde, museli jsme totiž zřídit nové oddělení mateřské školky, ale dá se to zvládnout. Kromě toho skončilo v průběhu roku svoji činnost stravovací zařízení pana Jiráska. Seminaristé se tedy budou stravovat ve firmě Wikov. Jde o výrobní komplex na cestě ze Zbečníku do Hronova hned za železničním přejezdem. Je to dobré pro seminaristy ze školy ve Zbečníku, kteří nebudou muset přebíhat na jídlo přes celé město, ale dostupnost je dobrá i z náměstí a z parku. Cesta tam netrvá déle než pět minut. Jsem moc ráda, že nám Wikováci vyšli vstříc.

V loňském roce se poměrně dramaticky řešil příspěvek Ministerstva kultury České republiky. Hovořilo se o krácení dotací na Jiráskův Hronov a na systém přehlídek jako takový. Jak to nakonec dopadlo?
Dopadlo to velmi dobře. Jsme na stejném příspěvku jako v loňském roce a dokonce máme naději, že s ohledem na zvýšený počet účinkujících dostaneme ještě něco navíc. Ze strany státu, od ministerstva i od kraje, jsme na stejných finančních prostředcích jako v loňském roce a za to jsem opravdu ráda.

A výhled na příští rok?
Minulý týden jsem mluvila s paní doktorkou Malcovou a ta mi vysvětlila,swiss replica watches že tak, jak jsou chystány podklady na příští rok, bychom na tom neměli být hůř a možná bychom na tom mohli být dokonce o něco lépe.

Honza Švácha