Jiráskův Hronov

Vyrobíme souborům třeba i okno

11. 8. 2012, 17:15


Technik Josef Weber je jedním z lidí, bez kterých by na Jiráskově Hronově neproběhlo ani jedno představení nebo koncert. Na dveřích kanceláře, ve které s kolegy sídlí, je velkými písmeny vyvedený nápis „Tady končí všechna sranda“, ale spíš by tam mělo stát „Tady se řeší všechny problémy“.

Už víme, že jste letos zachránil nejméně jedno představení, když jste u Fausta pomohl zprovoznit meotar. Jaké největší problémy jste letos museli řešit?

U toho meotaru praskly lampy těsně před prvním ze čtyř představení, ale to nebyl zas tak velký problém, šlo o maličkost, stačilo sehnat novou výbojku. Jinak ale letos žádné větší problémy nebyly. Spoustu věcí už máme docela vychytaných dopředu a problémům tak předcházíme. Občas bývá problém s tím, že soubor zapomene nějakou rekvizitu, kterou jsme pak schopní tady vyrobit. Jednou jsme s kolegou pomáhali hradeckému souboru, který sem přijel s inscenací Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí. Zapomněli si tehdy hlavní rekvizitu – okno, ve kterém hráli. Tak jsme jim ho během dvou hodin s kolegou vyrobili, a ještě jsme ho natřeli nazeleno, jak soubor chtěl. Máme dobré zázemí, tak i takové věci jdou zařídit.

Kolik techniků se na zajištění Jiráskova Hronova podílí?

Hlavních techniků je deset, s nimi fungují ještě pomocné síly. Začínáme ráno v devět, nejdřív pomáháme uklízečkám s úklidem všech prostor. A končíme většinou tak v jednu, v půl druhé v noci. Vyrobíme souborům třeba i okno Na starosti máte čtyři hrací prostory – Jiráskovo divadlo, Sál Josefa Čapka, sokolovnu a park.

Obstarávali jste letos i koncert, který proběhl před Jiráskovým divadlem?

Ano, i ten jsme dělali my. Aparaturu přivezli kluci, kteří jinak dělají v parku.

Máte čas podívat se během JH na nějaká představení i jako diváci?

Spíš ne. Každý máme svůj prostor, o který se staráme. Když ale není složité představení, tak se vystřídáme a třeba jeden kluk ze sokolovny se může jít na něco podívat. Ale moc představení, kromě těch, která svítíme a zvučíme, nevidíme. A i na ty se obvykle díváme z kabiny. A taky, když běží jedno představení, už většinou chystáme další věci, takže moc volného času nemáme.

Jiráskův Hronov už končí, takže si teď odpočinete.

Moc odpočívání nebude. Všecko se musí uklidit a dát do pořádku – třeba sokolovnu musíme vrátit do původního stavu. A prvního září už nám přijdou taneční. Prázdniny strávíme s festivalem a pak už nám začíná nová sezóna.

-das-