Jiráskův Hronov

Hledáme nového Šporka

9. 8. 2012, 12:31


Na otázky o divadle Geisslers Hofcomoedianten odpovídal režisér Petr Hašek.

Jak se daří v současné těžké době vašemu divadlu?

Bojujeme. Hrajeme. Snažíme se hrát co nejvíc, děláme nové hry bez nároku na honorář. Baví nás to a vidíme v tom smysl. Doufám, že svými inscenacemi něco sdělujeme, protože komunikace nám přijde zásadní.

Dá se tím uživit?

To víš, že ne. Abychom mohli tvořit nové kusy, sháníme neustále mecenáše. Trochu jsme již pronikli do grantového systému a nějaké peníze vždycky dostaneme, ale moc to nestačí.

Dobře. Dávám ti v tuto chvíli prostor pro inzerci!

Potřebujeme peníze! (smích) Klidně v tomto okamžiku mohu navázat na baroko nejen po dramaturgické, ale i organizační stránce. Hrabě František Antonín Špork svého času velmi vydatně a velmi štědře podporoval právě Geisslers Hofcomoedianten. My bychom rádi navázali i na tuto tradici a sháníme nějakého vydatného a štědrého mecenáše umění, kterému pochopitelně uděláme nejlepší reklamu, jakou si dokáže představit.

Loni jste na Hronově slavili obrovský úspěch s Ambrosií. Máte ji ještě na repertoáru? Jak bohatý je vlastně současný repertoár Geisslers Hofcomoedianten?

Ambrosii pochopitelně hrajeme. A další hry jako je Andromaché, kterou jsme vytvořili na motivy barokní opery, máme opět Fitzli Putzliho, protože jsme dostali zpět dodávku, k desátým narozeninám jsme si obnovili naši první inscenaci Amor tyran. Za čtrnáct dní má premiéru nová inscenace, fantasmagorická pohádka plná vitamínů Láska ke třem pomerančům. Vzápětí budeme zkoušet úplně novou věc, kabaret plný emocí na motivy manýristické poesie s názvem Polibky. A na repertoáru máme ještě další hry, jako jsou Ptáčnice, Hráč či Křesťanské hodiny.

To všechno hrajete ve stejném obsazení? Jak stíháte?

Špatně. Jak jsme mluvili o tom, že se neuživíme, tak se každý musí živit ještě jinde. Před dvěma lety jsme najeli na ten model, že používáme alternace. Docela se nám osvědčil a přinutil nás najít nové spřízněné duše. Postupně si tím také vychováváme nové lidi a soubor se oživí.

Kde vás uvidíme v nejbližší době?

Máme před sebou dva festivaly. Jeden se uskuteční na konci srpna, jde o jedenáctý ročník Theatrum Kuks. Hned vzápětí začíná druhý ročník našeho putovního festivalu. Ten se koná v zámeckých a klášterních divadlech. Připomínáme tak slavnou divadelní tradici na místech, kde se už ani neví, že se tam divadlo hrálo. Každý ročník se snaží obsadit jeden z krajů Čech a Moravy a tentokrát se bude festival konat v kraji Pardubickém. Bude se hrát například v Litomyšli, Nových Hradech, Žamberku, na Potštejně a v Jičíně.

Honza Švácha