Jiráskův Hronov

Amatérské divadlo je základ, který musíme podporovat

9. 8. 2012, 12:15


V průběhu včerejšího dne navštívila Hronov ministryně kultury Alena Hanáková.

Co jste dnes na Hronově vlastně zažila?

Setkání s příjemnými lidmi. Navštívila jsem radnici a paní starostku, prošli jsme se po Hronově a pojedli oběd, což také patří k dobrému setkání. Samozřejmě nemohlo chybět divadlo, takže jsem navštívila představení Studia Divadla Dagmar z Karlových Varů v Sálu Josefa Čapka. Jednalo se o určitý exkurs do historie a pověstí části naší země. Byl to velmi pozitivní, příjemný a milý zážitek.

Po Pavlu Dostálovi (24. července to bylo sedm let, co podlehl rakovině) a Václavu Riedlbauchovi jste, pokud vím, první osobou stojící v čele Ministerstva kultury ČR, která navštívila hronovský festival. Proč jste, na rozdíl od svých předchůdců, Jiráskův Hronov navštívila?

O přehlídce pochopitelně vím. Vzhledem k tomu, že se koná již 82. ročník, bylo by s podivem, kdybych nevěděla. Je však také pravdou, že k Hronovu a jeho přehlídce mám kromě profesního i vnitřní osobní vztah. Asi není příliš známou skutečností, že jsem řadu let spolupracovala s ochotnickým souborem. Vyráběla jsem kulisy a sem tam jsem si takzvaně štěkla. Hronov jako takový k ochotnickému divadlu pochopitelně patří, takže jsem díky svým ochotnickým přátelům festival několikrát navštívila. Netvrdím, že jsem zde pobyla celých deset dnů, ale prožila jsem tady vždycky krásný čas. Ať už s divadlem či s přáteli.

Máte v gesci velké množství nejrůznějších kulturních aktivit. Jaké místo ve vašem osobním žebříčku mezi těmito aktivitami zaujímá právě amatérské divadlo?

Velké. Nemůžete říct, že stěžejní je buď profesionální anebo amatérské divadlo. Já osobně razím zásadu, že všichni profesionálové vyšli z určitého amatérismu. Amatérské divadlo je tedy základ, který musíme podporovat. I podle této přehlídky je jasné, že český národ má k divadlu velmi blízko. Myslím si, že Jiráskův Hronov je pozitivní anomálie nejen v České republice. Troufám si říci, že i v Evropě, možná i dál.

Dá se tedy předpokládat, že v příštím roce bude dostatek peněz na stávající amatérské přehlídky?

Pokud by to záleželo na mně, řekla bych, že ano. Uděláme to tak, že bude na amatérské přehlídky a všechnu kulturu v České republice mnohem víc peněz, protože si to zaslouží. Není to bohužel pouze na mně. Situace je jiná, než bych si přála. Určitě však jsem jedna z těch, která bude amatérské divadlo podporovat. Jak už jsem jednou řekla, je to základ kultury i profesionálního divadla.

Honza Švácha