Jiráskův Hronov

Chapiteau u Tritonu

10. 8. 2011, 15:15


Vedle zahradní vinárny Triton vyrostlo během včerejšího dne obrovské šapitó. Na to proč a nač se na Freiwaldově náměstí objevil stan zvící velikosti cirkusového, jsem se zeptal jeho majitele Lukáše Slováka.

Jak došlo k tomu, že hned vedle Tritonu vyrostl nový hrací prostor?


Plánovali jsme to dlouho. Od té doby, co stan mám, jsem jej na Hronově chtěl mít. Letos jsme se konečně sešli se Simonou Bezouškovou a dali to dohromady. Stan bude sloužit nejen jako hrací prostor, ale také jako restaurace, místnost pro sound sytém a podobně. Ve čtvrtek od 23.00 se zde ještě navíc bude promítat dokument Divadlo Svoboda, který se výborně hodí na hronovský festival. Je to o Josefu Svobodovi, světově uznávaném scénografovi.

Jezdíš se stanem po celé republice. Pro jaké účely může sloužit?

Jednak jej čistě jako komerční záležitost pronajímáme, například pro nerůznější hudební i nehudební festivaly a pak v něm dělá naše občanské sdružení i svoje vlastní akce.
Kolik se do stanu vejde diváků?
Tak, jak je postavený tady na Hronově, se do stanu vejde cca 120 lidí. Rozměry jsou 12 x 18 metrů.

Používáte stan i pro představení vlastního divadla?

To je zatím jen sen, který však máme už dlouho. Určitě by o to stálo víc lidí, ale vyjet s divadlem a stanem je složitější. Divadelníků v kralupském souboru zase tolik není.

Jak dlouho se tak velký stan staví?

Přijeli jsme v půl desáté a cca v jednu byl postavený. Čtyřem lidem to trvá tedy zhruba tři hodiny. Už jej stavíme celkem čtyři roky, takže už to umíme.

Kde všude jste už byli?

Většinou na festivalech. Povaleč, Mighty Sounds. Byli jsme i na barmanské soutěži na Lipně. Letos pár festivalů ubylo, protože pořadatelé docela krachují. Lidí chodí na kulturní akce méně a méně.

Jak vlastně vznikl nápad pořídit si zařízení podobného typu? Musel sis plachtu šít sám?

Už existují firmy, které ji profesionálně ušijí. Stan jsme koupili jako hotovou věc. Asi před pěti lety jsem jezdil s filmem „A bude hůř“ a promítal jej průběžně po hospodách a festivalech. Na jednom z těch festivalů jsem podobný stan uviděl. Už před tím jsem myslel na to, že bych mohl jezdit se stanem a dělat v něm svojí show. Promítat v něm filmy a podobně. Když jsem pak viděl stan, který se na to hodil, tak jsem si jej koupil.

Vlastně si vozíš s sebou celý kulturní dům…
Jasně. Je tam pódium, bar, zvuk, světla, všechno, co potřebuješ.

Nemáte problém s hlukem ve městech? Přeci jenom, plachta není zeď.

Někteří lidé si budou stěžovat všude a vždycky. Občas s tím máme problémy. Lidé podobného typu jsou naším největším nepřítelem. Nemyslím si však, že se ozývají kvůli hluku, že by nemohli spát. Spíš je to tak, že ti lidé, kteří se nejvíce ozývají na úřadech, to dělají z principu a ze závisti. Vidí, že se někdo baví a nemohou to překousnout. Tenhle problém je prostě všude. Dokonce i ve Velvarech, odkud pocházíme, jsme s tím měli problémy, a jeden ročník jsme museli pořádat jako nějací technaři v polích. Zákon o zdraví lidu je skutečně velmi špatně postavený. Přece jenom jde o výjimečné akce, které se konají jednou či dvakrát do roka. Trocha tolerance by neuškodila.

Slyšel jsem, že tu bude jeden z nejzkušenějších DJ Liquid A…
Jasně ve středu. Jako jeden z prvních začal u nás míchat desky a přinesl spoustu stylů, které tu byly do té doby neznámé.

Jan Švácha