Jiráskův Hronov

Rozhovor s Janem Císařem

3. 8. 2010, 9:50


Šíří se informace, že jste letos na Hronově pracovně naposledy, je to pravda?

Ano, jsem rozhodnut. Myslím, že už sem jezdím tak dlouho, že musím přestat a nechat to jiným, mladším.

Použil jsem výraz „pracovně naposledy“ – znamená to, že do Hronova přijedete jako soukromá osoba?

Znamená to, že se nevyhýbám tomu, že se třeba přijedu na Hronov podívat na divadlo, nebo že se případně jako dobrovolník něčeho zúčastním, ale nebudu už dělat všechno, co jsem tu ta léta dělal.

Letošek je rokem odchodů. Kromě vás ohlásil, že bude končit, také dlouholetý organizační šéf Milan Strotzer. Jak myslíte, že se JH změní?

Všichni lidi jsou nahraditelní. S příchodem nových lidí se pravděpodobně něco změní. Ale to se všechno uvidí, třeba to přinese zas nového ducha, který zavlaje Hronovem. Myslím, že odchod Milana Strotzera je daleko závažnější než to, že já nebudu v Problémovém klubu, protože Milan Hronovu za těch dvacet let od roku 1990 vtiskl výrazný ráz a přispěl k tomu, že vypadá tak, jak vypadá. Nahradit ho ve smyslu nejen organizačním, i když i to je veliká záležitost, ale i ve schopnosti koncipovat Hronov, to nebude tak jednoduché.

Na krajské přehlídky budete jezdit dál, nebo s amatérským divadlem končíte úplně?

S amatérským divadlem ani nemůžu skončit, protože jsem v něm nechal příliš mnoho energie, času a pořád mě zajímá, jak se vyvíjí, a mám v něm řadu dobrých kamarádů a přátel. Ale zvážím přehlídky, které jsou méně náročné než Hronov a přehlídky, kterých se budu účastnit jen jako pozorovatel, protože to je nejkrásnější. Už loni jsem si to zkusil ve Vysokém nad Jizerou a jezdím tak i na Rakovník. Přijedu, podívám se, nemusím si nic myslet, nemusím o ničem hovořit, když nechci, anebo si nechám jen libé pocity, zapomenu, že jsou tam i nějaké blbosti, a líbí se mně to. Vlastně si tam tak hovím a je to pro mě rekreace.

David Slížek