Jiráskův Hronov

Rozhovor se starostkou Hanou Nedvědovou

31. 7. 2010, 16:40


Poprvé jsme se sešly před deseti lety, na jubilejním 70. Jiráskově Hronově. Někdejší amatérská divadelnice paní Hana Nedvědová už tehdy byla ve funkci starostky (je jí od roku 1999). Mnohé se od té doby změnilo, ale naše „zahajovací“ každoroční setkání v hospodě U Pilouse se už stalo jakousi tradicí. Tentokrát jsme se smíchem konstatovaly, že na příštím ročníku se už možná sejdeme jen jako kamarádky. Tak jsme si to (možná poslední) povídání starostky s redaktorkou pěkně užily…Každoročně mě překvapí, kolik nového se za ten rok podařilo v Hronově realizovat. Co letos?

Před třemi roky jsme si povídaly o tom, že „smažíme projekty“. Tak nyní je už nesmažíme, ale realizujeme. Mnohé z nich jsou financovány Evropskou unií a dofinancovány městem Hronovem. Vzhledem k loňské ekonomické situaci v republice, kdy nám přestaly chodit příjmy, jsme se dostali na začátku roku do docela krušné situace. Naštěstí se už stav zlepšil. Ale konkrétně k tomu, co máme nového - dokončili jsme revitalizaci centra města Hronova, celkovou rekonstrukci knihovny (z toho mám jako příznivec knížek a vzdělání obzvlášť radost), dvě nové cyklostezky, Domov odpočinku ve stáří. Z drobnějších projektů např. vznikla dvě nová dětská hřiště a v rozběhu je celková rekonstrukce mateřské školy.Takže Hronov stále v pohybu… I na festival, jak se zdá, jste dobře připraveni - barevné žárovičky jsou instalovány, město je uklizené, příjemné. Je opravdu všechno OK?

Doufám, že ano. Leccos se na poslední chvíli ještě dolaďuje, ale když jsme před dvěma dny s paní ředitelkou Informačního střediska Marcelou Kollertovou procházely ubytování, stravování, místa seminářů, tak to vypadalo, že je vše nachystáno, jak má být. Mám v celý kolektiv v čele s Marcelou obrovskou důvěru. Věřím, že všechno klapne stejně jako loni, kdy jsme dostali od festivalového výboru pochvalu.Tenhle ročník je jubilejní, mezinárodní. Počítáte s větším přílivem lidí?

Větší nával nečekáme, spíše se asi trochu změní skladba těch, kteří přijedou. Objeví se více zahraničních souborů, napočítali jsme celkem 71 herců ze zahraničí (ze Slovenska, Německa, Nizozemí a Izraele) a navíc přijedou na zasedání i zástupci organizace AITA/IATA včetně irského prezidenta Paddyho O´Dwyera a viceprezidentky Merji Laaksovirty z Finska. Myslím, že taková vzájemná konfrontace českých a zahraničních divadelníků je velmi dobrým a příjemným důvodem setkání.Hronovský festival ovšem nabízí kromě hlavního programu spoustu dalších atraktivních akcí.

Je toho spousta – v parku se budou odehrávat koncerty, dopoledne pohádky pro děti a samozřejmě se tam bude hrát i divadlo. Myslím, že program je tak pestrý, že si vybere skutečně každý.Jak je to s vatrou, která kdysi bývala neodmyslitelnou součástí festivalu?


Před třemi lety jsme od vatry, tedy ohně přátelství, odstoupili. Fungovala tu jakási dvojkolejnost – zahajovalo se v pátek večer a ještě v sobotu odpoledne, což bylo matoucí.

Ale mimochodem, když jsme u tématu ohně… Víte, že ještě minulý týden byl ohrožen závěrečný ohňostroj? Vzhledem k abnormálnímu suchu totiž v královéhradeckém kraji platilo mimořádné nařízení hejtmana, zákaz podobných akcí. Ale díky tomu, že zapršelo, můžu ohlásit, že ohňostroj bude. Podařilo se ho zajistit sponzorsky, a prý bude moc hezký. Takže všechny zvu - diváci se mají nač těšit.Už víte, kdo z oficiálních míst se letošního festivalu zúčastní?

Bylo to letos trošku napínavé. Jak se rodila nová vláda, tak jsme vlastně dlouho nevěděli, koho zvát. V den, kdy byl jmenován ministrem kultury dr. Jiří Besser, poslala jsem mu blahopřání k jmenování a zároveň pozvánku na Hronov. Bohužel nemůže přijet, je v zahraničí, zúčastní se ale první náměstek ing. František Mikeš. Velkou radost mám z příslibu účasti jednoho hosta, který dosud na Jiráskově Hronově nebyl. Je to dáma - Miroslava Němcová, předsedkyně poslanecké sněmovny. Moc se na ni těším. A přijede i čtyřčlenná delegace královéhradeckého kraje.Vždycky jste si pochvalovala finanční zabezpečení festivalu. Jak to bylo letos?


Musím říct, že s tím opravdu byl problém. Ale nakonec se podařilo dát potřebnou částku dohromady. Ráda bych z tohoto místa poděkovala kraji i ministerstvu, protože nám příspěvky na mou žádost navýšili. Samozřejmě jsem vedla nespočet jednání se sponzory. Nebyli jsme tak úplně úspěšní jako v minulých letech, ale zhruba částku 85 tisíc se nám podařilo sehnat. Generálním sponzorem je jako v minulém roce hronovská firma Wikov, ale některé firmy, které nás ještě loni podporovaly, letos vynechaly. Snad to napřesrok bude lepší.Na závěr tradiční otázka. Budete mít na zahájení nové šaty?


Letos jsem napjatě sledovala předpověď počasí, abych vůbec věděla, co si připravit. Můžu prozradit jen to, že budu mít na sobě něco, co úplně nové není, ale cítím se v tom velmi dobře a na Jiráskově Hronově to bude mít premiéru. A ještě přidám takovou perličku. Minulý týden jsem byla na koupališti v Polici nad Metují. Přihlásil se tam ke mně jeden starší pán, který mi řekl, že mě zná jako dlouholetý účastník Jiráskova Hronova z vystoupení „na schodech“, a že prý mi to v plavkách sluší lépe než v těch mých kostýmcích. Tak jsem chvilku uvažovala o tom, jestli bych neměla vyhovět přání a vystoupit na schodech v plavkách…

Jana Soprová