Jiráskův Hronov

Feng - yün Song - Energie, energie.

6. 8. 2009, 10:43


S paní Feng –yün Song jsem si dala schůzku na konci jejího workshopu. Když jsem přišla, právě radila jednomu studentovi, co dělat, když má zablokovanou čakru (třetí, čtvrtou?). „Vy zde cvičíte i čakry?“ podivila jsem se upřímně. „Ne, my se na začátku každého semináře rozdýcháváme,“ odpověděla paní Song a jako by tím bylo vysvětleno vše, kývla na židli vedle sebe. Během rozhovoru zaznělo častokrát slovo energie. Energie tato čínská zpěvačka a performerka vyzařovala skutečně hodně. Tolik, že jsem odcházela přesvědčená, že se do nějakého jejího semináře zcela jistě přihlásím. A to nezpívám. Zatím.

Jak dlouho se věnujete hudbě?

Jako sedmiletá holčička jsem začala studovat pekingskou operu a studium trvalo osm let. Chtěla jsem se stát profesionální zpěvačkou a herečkou v čínské opeře. Jako dítě jsem však měla hodně zájmů, hodně jsem četla, psala, studovala jsem cizí jazyky. Bohužel se to podepsalo na mých očích. V tradičním čínském divadelním umění se ale duše se projevuje v očích. Aby nějaké dítě mělo slabší zrak, je nepřípustné. Tak jsem se vzdala dráhy operní zpěvačky. Ale zpěv jsem nikdy neopustila.

A jak jste se dostala do Čech?

V Pekingu jsem začala studovat na univerzitě cizích jazyků. Tam jsem získala stipendium na studium bohemistiky na filosofické fakultě v Praze. V Čechách jsem už přes dvacet let.

Byl to pro vás tenkrát velký kulturní šok?

Byl. Energie je tu naprosto odlišná. Okolní svět byl pro mladou dívku najednou mnohem klidnější. A řidší. Nebylo zde tolik lidí jako v Číně. V Číně je velmi živo, Číňané jsou cholerici. Temperament zdejších lidí je klidnější.

Dají se východní a západní kultury sblížit?

V dnešním multikulturním světě je důležité připustit si i jiné způsoby myšlení. Žádné můj domov, můj hrad a co je za prahem, mě nezajímá. Tím by se člověk zavřel. Přitom cestu k harmonii a ke svobodě můžeme nalézt, pouze když jsme otevření. Já si tu cestu potřebuji projít a myslím, že tím obohacuji sebe i ostatní. Nové způsoby myšlení jsou rozhodně osvobozující, přetrháváme tím pouta, která nás svazují.

Dnes je velký trend zabývat se východní filosofií. Čím to?

Po východní filosofii šáhne většinou ten, kdo hledá harmonii. Svobodu své existence. Východní cesta naučí člověka pracovat se sebou samým, se svým pravým já. Dobrý pocit ze života totiž dostane člověk jen díky sobě, ne díky svému okolí. Problém moderního člověka, ať už v Číně nebo na Západě, je ten, že jen uspokojuje své materiální potřeby. Přitom cítí, že duševně spokojený není, tak hledá něco, co bych nazvala klíčem k duševnímu zdraví.

Duševní zdraví. Mají k němu člověka přivést i vaše semináře? Proč jste je vlastně začala pořádat?

Jako zpěvačka často pořádám koncerty, jenže na koncertech prožívám pouze své emoce. Energie se točí více na jevišti. A to je málo. Semináře jsem zpočátku vedla pod názvem Mystika za hlasem. Mysl, dech a tělo totiž vytváří trojkombinaci. Mysl vede dech a dech vede tělo. Hlasový výkon člověka je poslední věc na celém tvůrčím procesu. Na začátku je mysl. Na mé semináře například chodí lidé, kteří v životě nezpívali, ale intuitivně tuší, že skrz hlas v sobě mohou něco najít.

Jaký je váš nejnovější projekt?

Od září začnu se sérií malých koncertů, které budou založeny na hlasové improvizaci. Bude mě doprovázet jen jeden hudebník s bubny nebo s kytarou. Vždycky to tedy bude hlas a hudební kulisa. Tento koncertní cyklus nazývám hlasová malba. Používat hlas jako štětec. Malujeme svou energii dechem, ale hlas je jako štětec a mysl je jako dirigent. Je to ohromná zábava.


-peh-